Виктория Опря

Помогите с английским!! ! 6 класс!!! Пожалуйста!! ! Задание внутри...

Вот задание:
Work in pairs. What will you say to your in these situations? What will he \ she answer?Get ready with short dialogues.
1. You want to use the phone. ________________________________________________________________________________________________________________________________.
2. You want to write an e-mail. _______________________________________________________________________________________________________________________________.
3. You want to watch TV. ____________________________________________________________________________________________________________________________________.
Заранее спасибо!! ! 🙂

Антоша Новгородцев

1. I have to call to my mother. I need a phone. May I use your phone ?
- Sure, it's in the living room.
- Thank you very much.
- Is it a direct line ?
- Yes, just dial your mother's number directly.

2. I would like to write an email to you. What is your email address ?
- my address is ...misterx@mail.ru. And what is yours ?
- my email is...missx@mail.ru
- OK, it will be nice to stay in touch via emails

3. I want to watch TV. Do you knoe where the remote control is ?
- Yes, I out it on the table in the living room.
- OK, I've got it. Do you want to wathc it with me ?
- No, thanks, I am busy. I am doing my home work.

Что-то вроде этого