Александр Кравченко

помогите с переводом времени категорически не хватает

The rise of civilization came with the ability to manage the floods and irrigation waters of the river basins of the Old World. Western industrial civilization, more than any preceding it, demands water. Industries engaged in processing raw materials require vast quantities of water for their functioning, and could not grow or be maintained without the ability to obtain these quantities from streams or underground water sources. Cities could not have reached their present size without drawing water from distant hills and mountains, the watersheds from which rainfall drains into the lakes and rivers. If our ability to manage water falls short, the entire framework of civilized life is threatened.

Darya Karlyuk

откуда ж времени взяться, если Вы здесь торчите

Марина Денисёнок

Рост цивилизации пришел с возможностью управления наводнениями и ирригационных вод бассейнов рек Старого Мира. Западная индустриальная цивилизация, более, чем любое предшествующее ему, требует воды. Отраслей, занимающихся переработкой сырья требует огромного количества воды для их функционирования, а не могли бы расти или не поддерживаться без возможности получить эти величины из рек или подземных водных источников. Города могли бы, не достигла своих нынешних размеров, и без забор воды из далеких холмов и гор, водоразделах, из которого осадков стекает в реки и озера. Если нашу способность управлять вода падает словом, весь основы цивилизованной жизни находится под угрозой.