Мария Баинова

Вставьте местоимения somebody, anybody, nobody, everybody, something, anything, nothing и переведите предложения на р

3.Вставьте местоимения somebody, anybody, nobody, everybody, something, anything, nothing и переведите предложения на русский язык

1)Let’s have ……… to eat.
2)I don’t want to eat ……….. .
3)……… was so interesting that ………. stayed till the end.
4)Tom is at the cafeteria. He is buying ……. to eat.
5)I need ……….. to help me carry those books. They are too heavy.
6)I have got …….. in my eye.
7)……….. called and wanted to speak to you. I said that you were …….. in the town.

Серёга Голубев

1) Let's have something to eat. Давай что-нибудь съедим.
2)I don't want to eat anything. Я нихочу ничего есть.
3)Something was so interesting that everybody stayed till the end. Что-то было таким интересным, что все стояли до самого конца.
4)Tom is at the cafeteria.He is buying something to eat. Том в кафе. Он покупает что-нибудь поесть.
5)I need somebody(anybody) to help me carry those books.They are so heavy. Мне нужен кто-нибудь, чтобы донести те книги. Они очень тяжелые.
6)I have got something in my eye. У меня что-то в глазу.
7)Somebody called and wanted to speak to you.I said you were somewhere in the town. Кто-то позвонил и хотел поговорить с тобой. Я сказал, что ты где-то в городе.