Сергей Филатов

Не получается загрузить дамп бд на сервер

SQL-запрос:

-- phpMyAdmin SQL Dump
-- version 3.2.3
-- http://www.phpmyadmin.net
--
-- Host: localhost
-- Generation Time: Sep 12, 2012 at 09:42 PM
-- Server version: 5.1.40
-- PHP Version: 5.2.12
SET SQL_MODE = "NO_AUTO_VALUE_ON_ZERO";

Ответ MySQL: Документация
#1193 - Unknown system variable 'SQL_MODE'

SQL-запрос:

-- phpMyAdmin SQL Dump
-- version 3.2.3
-- http://www.phpmyadmin.net
--
-- Host: localhost
-- Generation Time: Sep 12, 2012 at 09:42 PM
-- Server version: 5.1.40
-- PHP Version: 5.2.12
SET SQL_MODE = "NO_AUTO_VALUE_ON_ZERO";

Ответ MySQL: Документация
#1193 - Unknown system variable 'SQL_MODE'

Сергей Цибульский

SET SQL_MODE=”NO_AUTO_VALUE_ON_ZERO”; happens when different version of mysql is being used. When you are transfering from one server to another you should keep in mind the versions of database use in a new environment especially the mysql.

However i was also victimized of above bug which i fix after a long search and ideas.

The fix is as follow. simply delete the following lines from your database and you are done

SET SQL_MODE=”NO_AUTO_VALUE_ON_ZERO”;
ENGINE=MyISAM DEFAULT CHARSET=latin1;

In short open your database file in note pad and find the above two lines mentioned and keep on with your new location.

Алсу Исхакова

разные версии MYSQL либо у вас нет привилегий для изменения состояния SQL_MODE
уберите из дампа строку SET SQL_MODE = "NO_AUTO_VALUE_ON_ZERO";