Барбос Арчеев

Переведите предлжения во множественное число и переведите их на русский

1. This is very powerful. 2 Do not read that book. 3. Draw this geometrical figure,pleasel. 4.The scientist used this metal in his experiment. 5. I know that man well

Любочка

1. These are very powerful. 2 Do not read those books. 3. Draw this geometrical figures,pleasel. 4.The scientists used this metal in these experiments. 5. I know thouse man well

Надежда

1.These are very powerful.2.Do not read those books.3.Draw these geometrical figure,please!4.The scientist used these metals in his experiments.5.I know these men well.
1.Они могущественны.
2.Не читайте те книги
3.Нарисуй эти геометрические фигуры, пожалуйста.
4.Учёный использовал эти металлы в его эксперименте.
5.Я хорошо знаю этих мужчин