Сергей Митришкин

ПОМОГИТЕ С АНГЛ. ЯЗиностранные языки,

I.Вставьте артикли, где необходимо и переведите предложения.

1. I’ve … colour TV-set at home. … TV-set is on…low table in …corner of …my room.
2. We usually rest on … Sunday.
3. My … friend has to get up early in …morning because he goes to … Institute.
4. I get up at …half past … seven and go to…bed at … quarter to …eleven in … evening.
5. …Saturday is …sixth day of …week.

Кэ
Кэти

1. I’ve colour TV-set at home. TV-set is on THE low table in THE corner of my room.
2. We usually rest on Sunday.
3 My friend has to get up early in THE morning because he goes to THE Institute.
4. I get up at half past OF seven and go to bed at A quarter to eleven in THE evening.
5. Saturday is THE sixth day of A week.