Murderous

Помогите с англ. языком, Срочно нужно!

II.Перепишіть наступні речення. Підкресліть Participle I та Participle II і визначте функції кожного з них, тобто укажіть, чи є воно означенням, обставиною або частиною дієслова-присудка. Перекладіть речення українською мовою.
1.Invented in France and accepted universally in science, the Metric System has the following fundamental units: the meter, the kilogram and second
2.The wireless receiving set or radio is one of the outstanding achievements of human genius.
3.He works under very hard conditions, but he was satisfied with his work.
4.Arranging all the elements according to their atomic weights, D.I. Mendeleyev found that identical properties of the elements repeat themselves periodically.

Виктор Большов

зайди на Спиши. ру там есть гдз