Масянька Хвостова

Сократите пожалуйста текст как можно меньше. Мне уго учить наизусть просто.

New York is on the Hudson River. Another name for New York is big apple It consists of five boroughs: .. The heart of New York is Manhatten It has a lot of.atrecshen
One of them is the Empire State Building. It is the tallest skyscraper in New York but only since serptempber. One of New York's most famous museums is guggenhem It's famous for its building, which was designed by Frank Lloyd. Those who are interested in theater will be able to enjoy different musicals and shows on Broadway The fastest way to see New York is by metro. You need to buy a Metrocard and it will take you all over the city.

большое СПАСИБО заранее, помогите пожалуйста сократить его как можно короч, а то учить все это голову ломать.
Заранее благодарю вас мои любимые друзья!

Дима

New York is on the Hudson River. Another name for New York is big apple .The heart of New York is Manhatten.
The Empire State Building is the tallest skyscraper in New York . One of New York's most famous museums is guggenhem . It's famous for its building, which was designed by Frank Lloyd. You can enjoy different musicals and shows on Broadway .The fastest way to see New York is by metro. You need to buy a Metrocard and it will take you all over the city.

Светлана Мосина

New York - the city.