Юлия

Англ. яз. Помогите найти определения, выраженные именем существительным)

1) A visit of a business delegation will be organized by the Chamber of Commerce and Industry.
2) Many sectors of Britain’s industry were made up of independent family businesses.
В этих предложениях должно быть в каждом по 2 определения существительных)

Екатерина Качалова

1) business, of Commerce
2) Britain's (industry), family
если не ошибаюсь, то так)