Анна Шилина

пожалуйста, помогите, кто хорошо инглиш знает?

если есть какие-то ошибки в тексте, исправьте.

my family.
My mom called Eugenia, she works the master (hairdresser)
Loves his job, said "the work is good, pure and simple"
My mom does not do hair, but all the men in the family cuts because it Gents.

My father name is Alex, his work is a housing management.
Work hard, but he manages.

My brother's name is Dennis. it is small and did nothing, just walking with his friend Vasya.

Ан
Антон

My mom's name is Eugenia. She's а barber.
She loves her work. She usually says "my work is good, pure and simple".
My mom does not do hair, but all the men in the family cuts because it Gents. - белиберда какая-то. янипонил. Напиши по-русски, что хотела сказать, в "Дополнить".

My dad's name is Alex. He's a manager of building fund.
His work is very difficult but he like it.

My brother's name is Dennis. He do nothing because he's small yet. He likes to play with his friend Vasia.

Ася Калимуллина

тут ошибка на ошибке, исправлять нечего