Анна Милова

Добрый день! Помогите пожалуйста выполнить задание по английскому

Поставьте нужный предлог существительных
1.London is the capital ...the United Kingdom and the chief city … the Commonwealth.
2.It lies ...the the river Thames.
3.London is the largest part … Europe, many ships come here … other countries … the world.
4.It is about 22 kms … east … west and 14 kms … north … south.
5.Trafalgar square is famous … its foun¬tains, pigeons and the Nelson Column.

Наталия Турова

1. in, of
3. of, a, in((((((

***светлана ***

1.of, in
2.on
3.of,from, in
4.-
5.of