Валентина Югай

Помогите перевести пожалуйста!!! ОЧЕНЬ СРОЧНО

-Извините, вы не подскажите, как пройти до аптеки?
-Конечно, идите прямо, где будет развилка трёх дорог поверните на право, потом опять на право, после иди прямо, пройдёте один квартал и выйдите к аптеке.
-А есть путь короче?
-Есть, тогда нужно идти влево пройти двор многоэтажных домов, пройти через два здания и вы около аптеки!
-А каким цветом будут здания?
-Первое будет построено из красного кирпича, а второе покрашено в жёлтый цвет.
-Большое вам спасибо
-Пожалуйста!
-Досвидания

Серёга Соловьёв

-Excuse me,you do not prompt,what pass before drugstore?
-Certainly,go straight, where will be a fork three roads go on to right,afterwards on right again,after go straight, pass one quarter and leave to drugstore.
-But there is way shorter?
-There is,then it is necessary to go to the left to pass the courtyard of the high-rise houses,get through two buildings and you beside drugstores!
-But what colour will be a buildings?
-First will is built from red brick,but the second is painted in yellow colour.
-Thank you very much -Please!