Venera Bunesko

ПОЖАЛУЙСТА ПОМОГИТЕ НЕМНОГО С АНГЛИЙСКИМ! Надо поставить несколько предложений в вопросительную и отрицательную форму.

Вот собственно и сами коротенькие предложения:

Поставьте предложения в отрицательную и вопросительную форму: 1) The keys are in the bag. 2) My uncle is a pilot. 3) John and Peter are from America. 4) The weather is nice today. 5) We are late. 6) The boy is hungry. 7) He is rather young and inexperienced. 😎 My sister is 9 years old. 9) Her name is Anna. 10) We are good friends.

А с 4 по 10????(((((((

Сергей Артемьев

1. The keys are in the bag
The keys aren't in the bag
Are the keys in the bag?

2. My uncle is a pilot
My uncle isn't a pilot
Is my uncle a pilot?

3. John and Peter are from America
John and Peter aren't from America
Are John and Peter from America?