Настенька Стервочка

Подскажите, кто знаком с творчеством Cris de Lara, он пишет только пин ап?

Денис Михайлин

Крис де Лара (Cris de Lara) - художница-иллюстратор из Канады.

Область ее работ: графический дизайн, публикации, также для комических изданий и книг, Pinups, рисование, живопись, 2-мерная анимационная графика. О своих предпочтениях художница выразилась так: "Я предпочитаю рисунок Fantasy Art, Pinups, манга и мультипликационный стиль, карикатуры, иллюстрации к детским изданиям ».

Дословно: "I started doing free painting courses in teenage. I preferred painting style was oil panting. Later I had graduated in bisiness administration. Me and my husband Alexandre Stockler founded our company for DTP and desing in 1995. Since then I have been worhing in several projects always concerned to drawing and painting. I developed her work in Digital way as well as in the traditional way. The last4 years I have been working in comic bocks area as colorist and also doing commissions for comic's characters. I prefer drawing Fantasy Art, Pinups, Manga and Cartoon styles, caricatures and children illustrations."

Pin up gallery

Comic gallery

TOYART gallery

Работают они совместно с мужем.

Denis Tsok

ne v moem vkuse((