Анастасия Долгова

Кто знаком с творчеством 2 pac'а вопрос!

Кто знаком с творчеством 2 pac'а вопрос! В песне 2Pac - California Love в припеве взят фрагмент из неизвестной мне funk песни. Внимание вопрос! Какое название этого трека? Заранее очень благодарен!

Женя Васильева

'The tune was taken from Joe Cocker's song "Woman to Woman".
The line, "California knows how to party", and mention of Los Angeles, the neighborhood of Watts and the city of Compton are sung by Roger Troutman.
Pac and Dre mention the following other California cities in their verses and the outro: San Diego, Bay Area (includes San Francisco and Oakland), Long Beach, Sacramento, Pasadena, Inglewood and Hollywood.
However, the entire chorus of the song was taken from the song "West Coast Poplock" by Ronnie Hudson & The Street People, released in 1982. ' (c)

http://en.wikipedia.org/wiki/California__Love