Татьяна Лебёдкина

Есть тут, кто нибудь, кто хорошо владеет английским языком?

Помогите перевести пожалуйста!
1.Он побывал в стольких странах, у него было столько приключений.
2. Он узнал волшебную силу слов.
3. "Крошечный" - меньше, чем "маленький"
6.Многие ребята в нашем классе читают "запоем" то есть глотают слова.
4.Ты справишься с этой работой
5.Содержание рассказа было сложным, и дети его не поняли.
7. У Мэри была обворожительная улыбка.
8. Злая волшебница заколдовала юного принца, но чары рассеялись, когда его поцеловала принцесса.
9. Джимми дал сестренке шоколадную конфету, и она тут же запихнула ее в рот.
10. Я где-то потерял свой дневник. Мы с друзьями ищем его повсюду.
11. Здание Московского Университета выглядит очень впечатляюще.
13. Какой поразительный ребенок Он читает по книге в день, он просто глотает книги.
12. Когда нина сказала, что пингвины живут на Северном плюсе, все в классе сидели, вытаращив от удивления глаза.
14. Что содержится в этой бутылке
15. Молоко стоит на столе с утра, я думаю, что оно испортилось.

Atahanjan

1. it has been in so many countries, there was so much adventure.
2. He learned the magic power of words.
3. "Tiny" - less than "little"
6.Многие guys in our class read "insane" that is swallowed the words.
4.Ты cope with this work
5.Содержание story was difficult, and the children didn't understand him.
7. Mary had a charming smile.
8. The wicked witch enchanted the young Prince, but the spell was broken when he kissed the Princess.
9. Jimmy gave his sister chocolates, and she immediately pushed her in the mouth.
10. I've lost my diary. We with friends looking for him everywhere.
11. The building of Moscow University looks very impressive.
13. How striking the child He reads a book a day, he just swallowed the book.
12. When Nina said that the penguins live in the Northern territory, all in the class sat,blue-eyed wonder.
14. What is contained in this bottle
15. Milk is on the table in the morning, I think, that it has gone wrong.

Юрбас

He had been so to many countries, he had so much adventures!
He learned a magical power of words.
Tiny is less, than small.
A lot of guys in our class devour books.
Will you cope with this work?
The contains of the story were difficult, so kids didn't understand it.
Mary had a charming smile.
A wicked witch jinxed a young prince, but the spell was brocken by a princess, when she kissed him.
Jimmy gave his sister a chocolate candy, and she ate it at once.
I've lost my diary somewhere. Me and my friends are searching for it everywhere.
The Moscow State University building looks very impessive.
What a wonderful kid! He reads one book a day, he just devours them!
When Nina said pinguins live on the North Pole, everyone poped their eyes.
What does this bottle contains?
A milk had been standing on the table since this morning, I guess it has spoilt.