Денис Рябчиков

Английский язык!!! Нужно исправить по одной ошибки в предложении. Спасибо

1)I asked how long had he been a professional footballer.
2)The latest news of the earthquake are really depressing.
3)He made me to do the things I liked doing least of all.

Екатерина Болдырева

)I asked him how long he had been a professional footballer. (порядок слов)
2)The latest news of the earthquake IS really depressing.(news -ед число только в англ)
3)He made me .do the things I liked doing least of all.(to-не надо)