Константин Андросов

Прошу помочь перевести текст

Young Cowperwood took an interest in his father's progress. He was quite often allowed to come to the bank on Saturdays, when he would watch with great interest the quick exchange of bills. He wanted to know where all the different kinds of money came from, and what the men did with all the money they received. His father, pleased at his interest, was glad to explain, so that even at this early age — from ten to fifteen — the boy gained a wide knowledge of the condition of the country financially. He was also interested in stocks and bonds, and he learned that some stocks and bonds were not even worth the paper they were written on, and others were worth much more than their face value showed.
At home also he listened to considerable talk of business and financial adventure.
Frank realized that his father was too honest, too careful. He often told himself that when he grew up, he was going to be a broker, or a financier, or a banker, and do some of the risky things he so often used to hear about.
Just at this time there came to the Cowperwoods an uncle, Seneca Davis, who had not appeared in the life of the family before.
Henry Cowperwood was pleased at the arrival of this rather rich relative, for before that Seneca Davis had not taken much notice of Henry Cowperwood and his family.
This time, however, he showed much more interest in the Cowperwoods, particularly in Frank.
"How would you like to come down to Cuba and be a planter, my boy?" he asked him once.
"I am not so sure that I'd like to," replied the boy.
"Well, that's frank enough. What have you against it?"
"Nothing, except that I don't know anything about it."
"What do you know?" The boy smiled, "Not very much, I guess."
"Well, what are you interested in?"
"Money."
He looked at Frank carefully now. There was something in the boy ...no doubt of it.

Эмиль Ибрагимов

Молодой Каупервуд проявил прогресс к интересам своего отца. Он довольно часто разрешили приезжать в банк по субботам, когда он смотрел с большим интересом обмен счетами. Он хотел знать, все различные виды денег, и что люди делают со всеми деньгами, которые они получили. Его отец, довольный своим интересам, был рад объяснить, так что даже на этом раннем возрасте - от десяти до пятнадцати - мальчик получил широкое знание состояния страны в финансовом отношении. Он также был заинтересован в акции и облигации, и он узнал, что некоторые акции и облигации были не стоит даже бумаги, они были написаны, и другие стоили гораздо больше, чем их номинальная стоимость
В доме также он прислушивался к значительном разговорам о бизнесе и финансовых приключениях.
Фрэнк понял, что его отец был слишком честен, слишком осторожными. Он часто говорил себе, что, когда он вырос, он должен был быть брокером, или финансистом или банкиром, и у некоторых из рискованных вещей, которые он так часто используется, чтобы услышать.
Как раз в это время пришел к Cowperwoods дядя, Сенека Дэвис, который не появился в жизни семьи раньше.
Генри Каупервуд был рад приходу этой довольно богатого родственника, так как до Сенеки, Дэвис не доводили много внимания Генри Каупервуд и его семьи.
На этот раз, однако, он показал гораздо больше интереса к Cowperwoods, в частности, Франка.
"Ты бы хотел, быть на Кубе и быть плантатором мой мальчик? " Он спросил его один раз.
"Я не уверен, что хотел бы", ответил мальчик.
"Ну, это откровенное достаточно. Что вы имеете против этого? "
"Ничего, кроме того, что я ничего не знаю об этом".
"Что вы знаете? "Мальчик улыбнулся: "Не очень много, я думаю. "
"Ну, что вас интересует? "
"Деньги".
Он посмотрел на Фрэнка внимательно. Существовал что-то в мальчике ...нет сомнения.