Алексей Пототаев

Помогите пожалуста!!!! Задание: раскрой скобки, употребляя глаголы в Present Perfect или в Past Simple.

I(not yet to eat) today. 2. He (not to eat) yesterday. 3 You (to play) the piano yesterday 4. You (to play) the piano today 5. What you (to prepare) for today 6. Look at this birdhouse. Mike (to make) it himself. he (to make) it last Sunday. 7. Where you (to put) my pen I cannot find it. 8. You (to see) Mary today 9. When you (to see) Mary - I (to see) her last week. 10. Your mother (to promice) to take you to the theatre 11. Look at my new dress I (to make) it my self. 12. He is not at school today, he (to fall) ill. - When he (to fall) ill - He (to fall) ill yesterday. 13. I already (to do) my home work. Now I can go for a walk. 14. I (to do) my homework yesterday. 15. He just (to come) home. 16. He (to come) home a minute ago . 17. Nick (to play) football yesterday. 18. She already (to come) from school. Now she id doing her homework. 19. I (to read) this book last year. 20. I (to read) this book this year. 21. I never (to be) to Washington. 22. You ever (to be) to New York 23. You ever (to see) the eruption of a volcano 24. I (to invite) Linda to the party. - When you (to see) her - I (not to see) her for ages. I (to call) her an hour ago.

Александр Омельченко

Для того, чтобы сделать это задание и вообще разобраться в разнице между Past Simple и Present Perfect, нужно запомнить одну простую вещь: в Past Simple всегда есть указание на конкретное время. Поэтому для Past Simple ищите слова yesterday, last night/week/year. При употреблении Present Perfect неважно, когда происходило действие, существует какая-то расплывчатость и неясность в словах just, yet, already, ever, которые часто употребляются в этом времени.
Present Perfect употребляется, когда действие уже совершилось, но период времени, когда оно происходило, ещё не истёк.
Поэтому слова today, this year, this week скорее всего относятся к Present Perfect, так как день, год, неделя ещё не кончились.

1. haven't yet ate
2. didn't eat
3. played
4. have played
5. have prepared
6. has made; made
7. have put
8. have seen
9. did see; saw
10. has promiced
11. have made
12. has fallen; did fall; fell
13. have done
14. did
15. has come
16. came
17. played
18. has come
19. read
20. have read
21. have been
22. have been
23. have seen
24. have invited; did see; didn't see; called

Только предложения не забудьте по-человечески построить.

Jh

я согласна