Екатерина Трубникова

Образуйте (и переведите) имена существительные отприведенных ниже глаголов с помощью суффиксов:

A.-er, -or
То control, to compute, to design, to use, to manufacture, to work, to simulate, to operate, to protect, to process, to deal, to perform, to examine, to program, to execute, to transmit, to convert, to print, to consume, to record.
B.-tion, -sion
To organize, to collect, to combine, to apply (ic), to repre¬sent, to add, to corporate, to transact, to compute, to produce, to operate, to execute, to protect, to substitute, to prepare, to invent, to decide, to eliminate, to communicate, to correct, to inform.
С -ment
To require, to measure, to equip, to invest, to accomplish, to improve, to develop, to achieve, to displace, to govern, to move.

Танюшка Трихункова

A) Controller, computer, designer, user, manufacturer, worker, simulator, operator, protector, processor, dealer, performer, examiner, programmer, executer, transmitter, convertor, printer, consumer, recoder.

😎 organization, collection, combination, application, addtion, corporation, transaction, computation, production, operation, execution, protection, substitution, preparation, invention, decision, elimination, communication, information.

C) requrement, measurement, equipment, investment, accomplishment, improvement, development, achievement, displacement, government, movement .

Колян

Задание. Образуйте имена существительные от глаголов и прилагательных

1.Malen
2.Tanzen
3.Singen
4.Schreiben
5.Spielen
6.Leisten
7.Meinen
8.Langweilen
9.Der lesende Mann
10.Die fahrende Frau