Viktor Lebedev.

Ребят, кто шарит в английском? Нужна помощь. Смотрите внутнри...

Задали на дом стандартный диалог о выходных. Составили. Но может кто проверить, все ли с грамматикой правильно? Заранее спасибо)

A. Hi, Nastia! How are you?
N. Hi, Anya! Well, and you?
A. Me too. As weekend?
N.Excellent! Went to the movies with friends.
A.Hmm ...What is there of the new movies? Comedy or melodramma?
N.We watched a comedy.
A.Does not you like comedy?
N.Usually not, but it was fun.
A.Good-good. I will look for the next weekends, too.
N.What are your weekend?
A.Oh, I was preparing for the exam ...
N.It was difficult, is not it?
A.Yes. languages is hard for me ​​... Interestingly I can get a good grade ..?
N.I believe in you!
A.Oh, Thank you! See you there!
N.See you soon!

Жа
Жанна

What about your weekend. How was it? or What did you do on the weekend. (as weekend не говорят)
I went to the cinema (not movies)
What kind of movies are there in cinema? или вообще лучше это предложение заменить на What kind of movie did you watch?
Don't you like comedy?
Что именно вы хотели сказать фразой I will look for the next weekends?
Если вы тоже посмотрите фильм, то I will watch it on the next weekend.
или вы с нетерпением ждёте следующих выходных? Тогда I'm looking forward to the next weekend.
How was your weekend?
I was prepaired for the exam all this time.
It was difficuil, wasn't it?
Studying languages is hard for me. I wonder, if I can get a good mark.

Анастасия

Девушка выше исправила все верно, кроме I was prepared fot the exam. Это значит "меня готовили к экзамену". А если человек готовился сам, то будет I was preparing for the exam.