Алексей Костин

поставте в пассивный залог

you make me laugh 2 she never lets me go to the river alone 3 i will make you apolpgise 4 mother doesn"t let little johnny stay up late 5 my parents let my elder brother read whatever he likes 6 henry"s cousin never makes him iron his clothes 7 my granny always makes me clean up my room

Виктория Брандес

i am made laugh by you//// 2 i''m never let go to the river alone//// 3 you will be made apologise by me\\\\\ 4 little johnny isn''t let stay up late by his mother/\\\\ 5 i''m let read whatever likes my brother by my parents\\\\\\\\6 henry isn''t ever made iron his cousin''s clothes/////// 7 i''m always made clean up my room by my granny/'''''''''''''' точно не уверен. но ябы сделал так