Александр

Помогите, умру, если не переведу.

Hydraulic limes contain certain proportions of impurities, which, during calcinations, combine with the lime, and endow it with the valuable property of setting under water, or without external agents. The proportions of these impurities determine whether a lime is eminently moderately, or only feebly hydraulic.

на этот вопрос? я не видел что-то, блин

Всё спасибо Юлия Старинщикова (Калина) . Я уж думал тот вопрос забыт.

@A
@ Angelochek @

Блин, я же тебе только что ответила на этот вопрос, который ты час назад задал