Дмитрий Клочков

Какие есть примерные темы для диалогов на гиа? кто знает напишите пожалуйста! очень надо!

Наталья Викторовна

Здесь очень много.. .смотрите....http://uchimcauchitca.blogspot.ru/2011/03/blog-post_30.html

Например, диалог в магазине:

You are in the store looking for a sweater. You see the one you like.
Ask the shop assistant
- if they have your size
- how much it costs
- if there is any discount
- if you can try it on.

или вот. .

-how much does it cost? или стараться перефразировать how much is it? или What’s the price?
- Is there any discount?
- Can I try it on?

=================================================

здесь можно скачать. . [ссылка заблокирована по решению администрации проекта]