Катя

Помогите с английским!!!! Пожалуйста!!!!

Задание № 3. Выберите нужную форму глагола to be. Перепишите и переведите предложения на русский язык.

1. The weather promised to be fine. There (are; were; will be) many stars in the sky.

2. Buckingham palace (will be, was, is) the place where presidents, kings and politicians go to meet the Queen.

3. The yesterday commercial program on TV (was, will be, is) of little artistic value.

4. Competition (was, is, will be) a good stimulus in the young managers’ future work.

Задание № 4. Вставьте there’s или it’s. Перепишите и переведите предложения на русский язык.

1. …an awful day. Everything goes wrong.

2. …a big crowd at the discotheque tonight.

3. …the British Prime Minister’s residence in Downing Street 10, London.

4. …high time the children go to bed.

Задание № 6. Поставьте глаголы, данные в скобках, во времена групп Simple (Indefinite) или Continuous. Перепишите и переведите предложения на русский язык.

1. The police (stop) me on my way home last night.

2. The Smiths have bought a new house. They (move in) at the moment.

3. Your dad (meet) you at the airport. Don’t worry.

4. All the evening yesterday we (listen) to the old records.

Вусал С

№3
1.are Погода обещает быть прекрасной. На небе много звезд.
2. is Бэгингемский дворец это место, где президенты, короли и политика встречаются с королевой
3. was Коммерческая программа вчера по телевизору была невыского художественного значения.

№4
1.It is Ужасный день. Все идет не так.
2.There is На дискотеке сегодня вечером огромная толпа

Блин, дальше лень делать