Оксана

переведите лучше без переводчика

A French student decided to go to London during his summer vacation. He thought: "I know English a little and people will understand me". Once he spent a morning in the British Museum and felt tired and hungry. He decided to have a cup of tea and some eggs in the nearest restaurant. He went in and sat down at a table. The waitress came up to him and asked him what he wanted. The student could not order what he wanted because he did not know the English word for eggs. What to do? He looked around him, but nobody was eating eggs. Then he noticed a French illustrated magazine on the neighbouring table. There was a picture of a cock on its cover. He showed the picture to the waitress. "How do you call this? " he asked. "A rooster, sir," answered the waitress. "And what do you call a rooster's wife? " was the next question. "A hen, sir. " "And what do you call a hen's children? " "Chickens, sir. " "And what do you call chickens before they are born? " "Eggs, sir. " "Very well. Now bring me three eggs and a cup of tea, please.

Сергей Травин

Французский студент решил поехать в Лондон во время своего летнего отпуска. Он подумал: «Я знаю английский немного, и люди меня поймут". Однажды он провел утро в Британском музее и чувствовал себя усталым и голодным. Он решил выпить чашку чая и некоторых яйца в ближайший ресторан. Он вошел и сел за стол. Официантка подошла к нему и спросила его, что он хотел. Студент не может заказать то, что он хочет, потому что он не знал английского слова для яиц. Что делать? Он огляделся вокруг, но никто не ел яйца. Потом он заметил французский иллюстрированный журнал на соседнем столе. Существовал картине петух на обложке. Он показал картинку, чтобы официантка. "Как вы это называете? " Спросил он. "Петух, сэр, " ответил официантке. "А что вы называете жену петуха? " Был следующий вопрос. "Курицу, сэр. " "А что вы называете детей куриных? ", "Куры, сэр. " "А что вы называете кур, прежде чем они родились? " "Яйца, сэр. " "Очень хорошо. Теперь принеси мне три яйца и чашку чая, пожалуйста.