Людмила Базлина

Смотри внутри ...Помогите пожалуйста

Перепишите следующие предложения, выпишите из них причастия, определите их форму и
функцию в предложении.
1. Having issued shares, the company managed to attract a lot of shareholders.
2. When setting up a company it is necessary to take into account three basic components of any business:
recourses, labour, capital.
3. A growing and important part of most public accounting firms' practice is management advisory ser-
vices or consulting.

4. Being located close to a market, the company managed to minimize the cost of damage or loss during
the transportation of goods.
5. Having been discussed in detail, the new accounting principles were recommended for general use.

Иван Гашевский

1. Having issued present perfect active обстоятельство
2. setting up present active обстоятельство
3. growing present active определение