Станислав Пак

сделать все возможные вопросы к предложениям штук по 5.

There will be no electrical effect if you rub two similar substances.

The electric current is a quantity of electrons flowing in a circuit per unit of time.

Юлия Двуреченская

1) Is the electric current a quantity of electrons flowing in a circuit per unit of time?
2) What is the electric current?
3) The electric current is a quantity of electrons flowing in a circuit per unit of time, isn't it?
4) Is the electric current a quantity of electrons or a quantity of molecules flowing in a circuit per unit of time?
5) Why is the electric current a quantity of electrons flowing in a circuit per unit of time?
1) Will there be electrical effect if you rub two similar substances?
2) What electrical effect will there be if you rub two similar substances?
3) If you rub two similar substances there will be no electrical effect, will there?
4) Why will there be no electrical effect if you rub two similar substances?
5) Will there be electrical effect or not if you rub two similar substances?