Саня Яшин

задать 5 вопросов к предложению и определить тип предложений

The housekeeping department in a hotel is responsible for the hotel`s cleanliness

Сергей

What is the housekeeping department in a hotel responsible for?
Is the housekeeping department in a hotel responsible for the hotel`s cleanliness?
The housekeeping department in a hotel is responsible for the hotel`s cleanliness, isn't it?
What is responsible for the hotel`s cleanliness?

Сергей Шматов

What is the housekeeping department in a hotel responsible for?
Is the housekeeping department in a hotel responsible for the hotel`s cleanliness?
The housekeeping department in a hotel is responsible for the hotel`s cleanliness, isn't it?
What is responsible for the hotel`s cleanliness?

Альт. вопрос сами придумаете