Наталья Артёмова

Задайте 4 типа вопроса к предложению (АНГЛИЙСКИЙ)

Задайте вопросы 4 типов
(1- ОБЩИЙ

2 - СПЕЦИАЛЬНЫЙ

3 - АЛЬТЕРНАТИВНЫЙ

4 - РАЗДЕЛИТЕЛЬНЫЙ)

к данным предложениям:
This difficult task must be done by Mr.Smith together with his son right now.

и

He had to come back home at 7 o'clock on Monday.

Андрей Воробьев

This difficult task must be done by Mr.Smith together with his son right now.
1.Must this task be done by Mr Smith with his son right now? (общий)
2.This task must be done by Mr Smith with his son right now, mustn't it? (разделительный)
3.Must this task be done by Mr. Smith with his son or his daughter right now? (альтернативный)
4. What task must be done by Mr. Smith with his son right now? (специальный)

и

He had to come back home at 7 o'clock on Monday.
1. Did he have to come back home at 7 o'clock on Monday? (общий)
2. He had to come back home at 7 o'clock on Monday, didn't he? (разделительный)
3. Did he have to come back home at 7 o'clock on Monday or on Sunday? (альтернативный)
4. What time did he have to come back home on Monday? (gtwbfkmysq)

Гульпери Касумова

обьясни что это за вопросы такие и я переведу