Марина Скорых

Мне надо описать картинку на английском языке. Скажите правильно ли я составила предложения, и исправьте если что-то не

in this picture you can see many students. they have finished university. they look very happy. each of them are throwing his headgear. i think they clever and very friendly. they are having great future.

Kamila

"In this picture you can see many students." - Это правильно.. .но, вот и другие правильные варианты:
- "There are many students in this picture."
- "Many students can be seen in this picture."

"They have finished university." - Это тоже правильно, пожалуй, но по-американски мы не так говорим. Я бы сказал:
- "They have just graduated from college."

"They look very happy." - Правильно.

"Each of them are throwing his headgear." - Нет....во-первых, "Each of them IS (не ARE)...", и во-вторых, это не "headgear" в этом контексте, а "mortarboards." То есть:
- "Each of them is throwing his mortarboard in the air."
[ссылка заблокирована по решению администрации проекта]
http:// tinyurl . com / 8gql5dc

"I think they clever and very friendly." - Почти.. .
- "I think they ARE clever and very friendly."

"They are having great future." - Я думаю, что ты имела ввиду, "They are having A great future," но это не правильно. "They WILL HAVE a great future" было бы правильно, но звучит странно. Мы бы сказали что-то вроде:
- "Their future looks bright."

Good luck. I hope that helps a little bit.