Ан
Андрей

помогите составить вопросы к предложениям. английский язык. очень прошу!

кто? - the teacher suddenly came in the classroom
что? - He is having breakfast and drinking tea now.
как долго? - Pupils were writing a composition for three hours last week
когда? - The train had already started, when we came to the station
кто? что? - The doctor will have examined his last patient by six pm tomorrow
почему? - I am very tired. I worked too much
когда? I am sure you will have forgotten about everything just tomorrow
когда? - Why are you worried? We will have exams in 4 days

Мария Ермилова

Who suddenly came in the classroom?
What is he doing now?
How long were pupils writing a composition last week?
When had the train started/ When did you come to the station?
Who will be examined by 6pm tomorrow?
Why am I very tied?
When will you have forgotten everything?
When will we have exams?

Андрей Кравченко

Who will HAVE BEEN examined by 6P.M. tomorrow?