Евгения Озерова

Из страдательного залога в действительный

Помогите пожалуйста.
Преобразуйте следующие предложения из страдательного залога в действительный . Введите носителя действия, где это необходимо.

1.Lewis Carroll is remembered not as a mathemaliciam but as the author or Alice in Wonderland.
2. His paintings will be exhibited at the Picture Gallery.
3. The child was taken to the circus
4/ The first spaceship was constructed by the Soviet scientists
5. The anniversary of the Liberation of Minsk is celebrated on July 3

Дм
Дмитрий

1 We remember .Lewis Carroll not as a mathemaliciam but as the author or Alice in Wonderland.
2 He will exhibite his paintings at the Picture Gallery
3 They took the child to the circus
4 Soviet scientists constructed the first spaceship
5 We celebrated the anniversary of the Liberation of Minsk on July 3