Андрей Крупенин

Английский. Помогите определить видо-временную форму и залог

Помогите определить видо-временную форму и залог глагола-сказуемого: the girls watered the flowers regularly. Reptiles include such animals as lizards,snakes,crocodiles and tor-toises. Crocodiles are considered to be amphibious, since both youngsters and part on land

Ни
Никита

the girls watered the flowers regularly- Past Simple Tense-Active Voice

Reptiles include such animals as lizards,snakes,crocodiles and tor-toises. PRESENT SMLE TENSE, ACTIVE VOICE

Crocodiles are considered to be amphibious, since both youngsters and part on land. PRESENT SMLE TENSE, Passive Voice!!!