Юлия Черная

1)выразите принадлежность одного предмета другому предмету или лицу при помощи предлога of. полученные словос. перевед.

our group, the students
the academy, the computer centre
the world, the part
the population, the earth
the plants, the growth

2)заполните пропуски глаголами to be или to have в соответствующей форме по смыслу:
1. it....winter now
2. The building....a tower at the top.
3. We often....visitors here.
4.He....a letter in his hand.
5. The letters ...in his hand.

Танюшка

2)заполните пропуски глаголами to be или to have в соответствующей форме по смыслу:
1. it.is.winter now
2. The building.is.a tower at the top.
3. We often..haz..visitors here.
[ссылка появится после проверки модератором] letter in his hand.
5. The letters ..have .in his hand