Ahmed

сочинение по английскому языку на тему Идеальная школа на английском языке.

Ирина Олимская

The ideal school is the one where you don't have to write various crap on shitty topics

Александр Буст

My ideal school

At the moment I am а student of a comprehensive school #45. I like my school, but I think it could be better, so I would like to tell you about my ideal school.

My ideal school would be situated in a quiet place near a big park, so that students could walk there after classes to relax. There would be a big buffet, where students could have a cup of tea or coffee with a sandwich during the breaks. My ideal school would also have lockers for books and personal things like in American schools.

Nowadays we have to study a lot of subjects at school. But I think that the most important subjects are those, which will help us to pass the Unified State Exam and to enter the university. In my ideal school the majority of sciences would be given at fact-finding level and students of a high school would be allowed to choose subjects, which they would like to learn on a higher level, according to their aims and preferences. But of course, Russian will be a compulsory subject for everyone at my school, because we must admit that it is necessary for the literate writing. Information technology is another important subject, because computers simplify our lives and each of students will need to use it in future.

As well as the subjects of the curriculum, there would be many after-school clubs, such as chess, drama, music, arts and sports.

To sum up, I think my school would be a place I would like to go to!

В настоящее время я являюсь ученицей общеобразовательной школы №45. Мне нравится моя школа, но я думаю, что она могла бы быть лучше, поэтому мне бы хотелось рассказать вам о том, как я себе представляю идеальную школу.

Идеальная для меня школа располагалась бы в тихом месте недалеко от большого парка, так что ученики могли бы прогуливаться, отдыхая после уроков. В школе был бы большой буфет, где ученики могли бы выпить чашку чая или кофе с бутербродами во время перемены. В моей идеальной школе также были бы шкафчики для книг и личных вещей как в американских школах.

Сегодня мы должны изучать множество предметов в школе, но я думаю, что самыми важными являются те предметы, изучение которых поможет нам сдать Единый Государственный Экзамен. В моей идеальной школе большинство наук будут изучаться на уровне знания основных фактов, а также ученикам старших классов будет позволено выбирать предметы, которые они хотели бы изучить на более высоком уровне, в соответствии с их целями и предпочтениями. Но конечно русский язык будет обязательным предметом для всех в моей школе, потому что мы должны признать, чтоон необходим для грамотного письма. Информатика другой важный предмет, потому что использование компьютера облегчает нашу жизнь и знание компьютера пригодится в будущем каждому ученику.

Также как предметы из обязательного плана, в этой школе будет множество внеклассных клубов, таких как шахматы, театр, музыка, искусство и спорт.

Подводя итог, я думаю, что моя идеальная школа была бы местом, в которое мне бы нравилось ходить.

Юлия Евтюхова

Вам в раздел Фантастика

Мырза Саматов

ЭТО ИДЕАЛЬНАЯ ШКОЛА?

Елена Лайм

Прикинь XD

Ел
Елена

Teachers and students should respect each other .

Сергей Емельянов

My ideal school is a modern three-storey building of a typical design. I would like it to be more modern and well-equipped than ours. Behind the school there should be a big garden with beautiful flower-beds, bushes and fruit trees. When you enter the building you can see a large hall with lots of plants and benches inside. On the right there is a large and state-of-the-art canteen with modern furniture.

The cloak room should be on the ground floor. The classrooms, the laboratories, the doctor’s office, the library, the teachers’ room are situated on the upper floors. On the walls of the corridors you can see beautiful landscapes, pictures of famous scientists, writers and other outstanding people of our country. There are light curtains on the windows and many pots with flowers on window sills. The halls are full of sunlight. There are many different special classrooms for the classes of Physics, Chemistry, English, Geography and Biology. They have high quality projectors, schemes and tables on the walls.

The classrooms have modern laboratories which are well-equipped for different experiments and tests, which are carried out by our pupils during the lessons. On the second floor there is our computer room, assembly hall and a swimming pool. I think that all our pupils and teachers will enjoy this new and modern school. It would be the place you would like to come back again and again.
Моя идеальная школа-это современное трехэтажное здание в типичном стиле. Я хотел бы, чтобы быть более современным и хорошо оборудованным, чем у нас. За школой там должен быть большой сад с красивыми клумбами, кустарниками и плодовыми деревьями. Когда вы входите в здание, вы можете увидеть большой зал с большим количеством растений и скамейками внутри. Справа есть большая и государство-оф-арт-столовая с современной мебелью.

В гардеробе должно быть на первом этаже. Классные комнаты, лаборатории, кабинета врача, библиотека, Учительская комната расположены на верхних этажах. На стенах коридоров можно увидеть красивые пейзажи, фотографии известных ученых, писателей и других выдающихся людей нашей страны. Есть легкие занавески на окнах и много Горшков с цветами на подоконниках. Залы полны солнечного света. Есть много различных специальных классов для классов физики, химии, английского языка, географии и биологии. Они имеют высокое качество проекторов, схемы и таблицы на стенах.

Учебные кабинеты имеют современные лаборатории, хорошо оборудованные для различных экспериментов и тестов, которые проводятся нашими учениками во время уроков. На втором этаже находится наш компьютерный зал, актовый зал и бассейн. Я думаю, что все наши ученики и учителя будут наслаждаться этой новой и современной школе. Было бы место вы хотели бы возвращаться снова и снова.

Анна Исаева

идиального дня небывает

Алексей Мирсаетов

Спасибо большое вы мне очень помогли!

Ваня Власов

Всем привет!!!

Max Koltunov

My perfect school is a big house, bright and has wide hallways. Classes are spacious and bright. There will be new tables, chairs and lots of flowers. There will be new computers in every classroom. And students will visit the computer club. I can not say that there will be a nice pool. So we're going to swim . That new school with a pool.The school has excellent sports facilities-basketball and tennis courts, a modern gym and a huge football field. I must say that the lessons will start at 10 or 11.m. I want to add that we will have three lessons . And let children will choose the subjects they want to study. there are many clubs and classes at my perfect school. Girls will attend the dance or music clubs. The boys will go to sports clubs. As for the school rules I can't, but to say that students are doing homework. Teachers do not give pupils of two or berate them. I would not even mention that students will get a good