Helena

Умираю срочно нужна помощь по англ .яз: (

Complete the each sentence with one of the words below.bad,tongue,temperature,medicine,cough,runny,flu,bed. Doctor: Well,what"s the matter with you? John: Oh,doctor.I"m very 1)....Doctor: Then show me your 2)....Have you taken your 3)....What is it? John: Doctor! It"s 38.3,and I feel 4)....I have got a 5)....and a 6)....7)....Doctor:Well,I think you have got 😎....Take 9)....and stay in 10)....John:Goodbye, doctor.Thanksa lot. Doctor:Be, healthy.

нужно вставить эти слова в текст bad,tongue,temperature,medicine,cough,runny,flu,bed

Алексей Чиженок

1) bad
2) tongue
3) temperature
4) bad
5) temperature
6)7) runny cough
😎 flu
9) medicine
10) bed

Вроде по смыслу хорошо подходит 🙂

Ел
Елена

1)bad 2)tongue 3)temperature 5)cough 6)runny 8)flu 10) bed