Сычёва Виктория

Нужна помощь по английскому языку. Видовременные формы глагола в активном и пассивном залогах.

1. Подчеркните глагол-сказуемое и определите его видо-временную форму и залог.
a) Astronomers have measured the exact length of the day.
b) I’m sure the problem will be solved.
c) He had already left when I came there.
d) I was waiting for you the whole evening.
2. Подчеркните Participle I и Participle II и установите их функции в предложении – определение, обстоятельство или часть глагола – сказуемого.
a) Testing the operation of the system, engineers used different kinds of equipment.
b) When electrified a body may repel as well as attract different objects.
c) Heat gained by one substance is heat lost by another.
3. Подчеркните модальные глаголы или их эквиваленты.
a) Infra-red waves can be stopped by glass.
b) Nobody will be able to translate this text without a dictionary.
c) This substance is to be heated before the experiment.
d) He had to return home as he had left his bag.

Евгений

1. A) have measured - Present Perfect Active
😎 am sure - Present Simple Active, will be solved - Future Simple Passive
C) had left - Past Perfect Active, came - Past Simple Active
D) was waiting - Past Continuous Active

Ник

1.a)have measured - Present Perfect Active
b) am sure - Present Simple Active ; will be solved - Future Simple Passive
c) had left - Past Perfect Active ; came - Past Simple Active
d) was waiting - Past Continuous Active

2. a) testing - Participle 1 в функции обстоятельства
b) electrified - Participle 2 в функции обстоятельства
c) gained, lost - Participle 2 в функции определения

3. a) can
b) will be able to
c) is to
d) had to