Салават Буляков

подскажите пожалуйста. (люди со знанием английского.)

Dear Andrey Prus,

I am Barrister Matata Delmar, Personal lawyer to late Engr. J. B.Prus, a national of your country who died as a result of car accident along express on the 30th of April 2007 here in my country Republic of Togo in West Africa and after all investigation even with the relevant embassy has yielded no results showing that there is no living next of kin and you bear the same last name with him.
I hereby solicitor for your immediate response and positive committed efforts to facilitate the fund remittance of total sum of Nine Million Five Hundred thousand United States Dollars, before they get confiscated by the bank.
This fund was left behind with a bank by my late client. Upon your positive response to this covenant, I will make all necessary information known to you.
Please get back to me through my private email (m_chamberrs@yahoo.com) for more details with the following information
for further clarifications.
Tel....
Private Email....

Thanks for your understanding.

Call me +22890291790 ЭТО МОШЕННИКИ????

Mike

Моей двоюродной сестре такое же приходило, только с ее фамилией. На фэйсбуке, по-моему)

Александр

Мне тоже приходило такое письмо на почту. В письме говорится о том, что жертвой автокатастрофы являлся человек с такой же фамилией как и у Вас, в связи с чем адвокат (автор письма) , обращается к Вам как к родственнику погибшего, на счету которого на момент смерти было 9,5 млн долларов, но их заморозил банк.
Ну и вот. . Случай, казалось бы, уникальный, однако, такое письмо приходило и мне

Эл
Элхан

Поздравляю, вы - "клиент" нигерийского лохотрона!