Валерий Мигунов

Проблема с кодировкой сайта!!!

Вобщем суть в том, что у сайта у моего кодировка "windows-1251", а сообщения из формы обратной связи приходят кривый, куда мне чего надо дописать?? ? скрипт обработчика отправки сообщений ниже -
(";
$headers = "From: " . $senderName . " <" . $senderEmail . ">";
$success = mail( $recipient, EMAIL_SUBJECT, $message, $headers );
}

// Return an appropriate response to the browser
if ( isset($_GET["ajax"]) ) {
echo $success ? "success" : "error";
} else {
?>

Thanks!

Thanks for sending your message! We'll get back to you shortly.

" ?>
There was a problem sending your message. Please try again.

" ?>

Click your browser's Back button to return to the page.

)

";
$headers = "From: " . $senderName . " <" . $senderEmail . ">";
$success = mail( $recipient, EMAIL_SUBJECT, $message, $headers );
}

// Return an appropriate response to the browser
if ( isset($_GET["ajax"]) ) {
echo $success ? "success" : "error";
} else {
?>

Thanks!

Thanks for sending your message! We'll get back to you shortly.

" ?>
There was a problem sending your message. Please try again.

" ?>

Click your browser's Back button to return to the page.

// Define some constants
define( "RECIPIENT_NAME", "John Smith" );
define( "RECIPIENT_EMAIL", "ivstudent37@mail.ru" );
define( "EMAIL_SUBJECT", "Visitor Message" );

// Read the form values
$success = false;
$senderName = isset( $_POST['senderName'] ) ? preg_replace( "/[^\.\-\' a-zA-Z0-9]/", "", $_POST['senderName'] ) : "";
$senderEmail = isset( $_POST['senderEmail'] ) ? preg_replace( "/[^\.\-\_\@a-zA-Z0-9]/", "", $_POST['senderEmail'] ) : "";
$message = isset( $_POST['message'] ) ? preg_replace( "/(From:|To:|BCC:|CC:|Subject:|Content-Type:)/", "", $_POST['message'] ) : "";

// If all values exist, send the email
if ( $senderName && $senderEmail && $message ) {
$recipient = RECIPIENT_NAME . " <" . RECIPIENT_EMAIL . ">";
$headers = "From: " . $senderName . " <" . $senderEmail . ">";
$success = mail( $recipient, EMAIL_SUBJECT, $message, $headers );
}

Па
Паша

Вставь эту строку в хедере страницы

только заместь utf-8 пропиши свою кодировку.