Светлана Городничева

Помогите пожалуйста с заданиями по ин-язу

Задание 1. Измените предложения, используя причастия или герундий:
1. After they had finished the translation, the students were allowed to leave the room for a while. 2. As they had not bought tickets in advance, they had to go to the theatre long before the show started. 3. After she had spent a week in the country, Ann looked almost fully recovered. 4. As 1 had lent my dictionary to a friend, I had to go to the library to get one for myself. 5. The boy was afraid that he would not be much of a success in the skiing competition as he was out of practi¬ce. 6. After Peter arrived in the city, he immediately hurried to the local post-office to let his family know that he had arrived safely. 7. When she heard the terrible news, the old woman turned pale and stood still for a while unable to say a word. 8. "Will you write your name here, please", said the post-office clerk when he handed me the parcel. 9. After he had paid the rent (квартирная плата) , Henry Jones found that he had only some small change left till the end of the week. 10. Do you know the girl who is showing the way to the manager's office?

Задание 2. Переведите предложения, используя те же конструкции, что даны в моделях.
Model 1: Having caught a bad cold, he had to miss a few lessons.
1. Потеряв квитанцию, он не мог получить посылку. 2. Не вернув книгу вовремя, мальчик боялся идти в библио¬теку. 3. Опоздав на десятичасовой поезд, он должен был послать телеграмму друзьям, которые ждали его.
Model 2: After leaving school, his son went to work at a factory.
1. Наклеив марку на конверт, он пошел отправлять письмо. 2. Просмотрев журналы, он вернул их библио¬текарю.
Model 3: On hearing the news» the girl jumped with joy.
1. Прибыв в город, путешественники поехали в гости¬ницу. 2. Придя домой, он позвонил по телефону своей сестре. 3. Получив телеграмму, он поехал на станцию. 4. Услышав, что ее сестра не может приехать к ней, Анна расстроилась.
Model 4: Thinking that he was out, I decided to go and see him some other time.
1. Он не согласился пойти с нами в театр, сказав, что он занят. 2. Подумав, что письмо очень срочное, секретарь решил отправить его авиапочтой. 3. Попрощавшись со все¬ми, он вышел из комнаты.
Model 5: The student who has just spoken to me is a friend of mine. 1. Молодой человек, написавший эту комедию (come¬dy),— автор (the author) нескольких интересных пьес. 2. Я никогда не слышал об актрисе, сыгравшей главную роль в этом фильме. 3. Они собираются играть против ко¬манды, выигравшей первенство в прошлом году. 4. Я давно знаю инженера, сделавшего вчера доклад в нашем клубе.
Model 6: I have never seen any plays produced by him.
1. Информация, собранная во время экспедиции, была послана в институт географии. 2. Мы хотели бы, чтобы вы посмотрели картины, написанные этим молодым худож¬ником.

Задание 3. Переведите
А) на английский язык
Закончив работу, он сел в кресло
По окончанию сеанса, зрители шли гулять в парк.
Прочитав книгу, он шел в библиотеку за новой
В) на русский язык
1) Having written an article, she decided to send it to Moscow
2) On getting in the early morning, we go to the river for swimming
3) After leaving University, only small part of graduates goes to work using its certificate

Задание 4. Запишите предложение в пассивном залоге во временах Indefinite, Continuous, Perfect: He drinks a bottle of beer and smokes three cigarettes.

Дмитрий Ставцев

3. After spending a week in the country, Ann looked almost fully recovered
4. Having lent my dictionary to a friend, I had to go to the library to get one for myself

Катя Манойлина

Ты серьезно? А сама в это время пойдешь гулять на улицу? Что за люди..)

Leeloominai Мингулова

1. After finishing the translation, the students were allowed to leave the room for a while.
2. Having not bought tickets in advance, they had to go to the theatre long before the show started.