Татьяна Маркелова

Тема по английскому 'My favorite sportsman'.Помогите пожалуйста!

Готовлюсь к экзамену. Тема спорта для меня и на родном языке не самая интересная. А тут на английском! Я, конечно, английский неплохо знаю, но не знаю о чем написать. Смотрела про братьев Кличко в википедии на английском - там все так сложно, и меня просто не поймут. А времени до экзамена мало осталось. Скажите, где найти или напишите темку на английском ' My favorite sportsman' только чтоб попроще была. Обьем - не меньше 12 предложений. Желательно не про футболиста, а так можно про кого угодно. Заранее спасибо ОГРОМНОЕ

Лара Гусейнова

Sport in my life
People all over the world are fond of sports and games. Sport makes people healthy, keeps them fit, more organized and better disciplined. It unit people of different classes and nationalities.
Many people do sports on their personal initiative. They go in for skiing, skating, table tennis, swimming, volley-ball, football, etc.
All necessary facilities are provided for them: stadiums, sport ground, swimming pools, skating rinks, football fields.
Sports in my school
We have fine teams at our school and different kinds of competition take place there. The boys of my school are crazy about football, they play football and the girls are football fans.
And now a few words about my favorite sportsman Valeri Karpin
Valeri Karpin is one of Russia's highest profile players. The midfielder was a star at Spartak Moscow in the early 1990s when the club won three league titles and two Cups of the Commonwealth of Independent States.
Karpin moved to Spain and played for Real Sociedad and Valencia CF before settling at Celta de Vigo. He made his debut in the Russia squad in 1992 and scored a goal in his first match from the penalty spot against Mexico.
He was part of the Russian team at the 1994 FIFA World Cup™.
Well, I like tennis. I'm a fan of Marat Safin and Dimentieva.
I like hochey so much. I like to watch NHL games on TV.
I like figure-skating. I like special Marina Anisina and Gvendal Pesera, evgeny Plushenko and Alexei Yagudin. I like Irina Slutskaya so much.
All of them are very beautiful and talented sportsmen
Sports are very important in our life - in my life.

Serguei Vdovine

элементарно.
Например про пловцов расскажите каких-ибудь.
2-3 предложения - что вы типа очень любите плавательный спорт
3-4 предложения - где и когда вы смотрели спортивные состязания и кто вас там "поразил"
4-5-6 - его краткая биография - возраст, где родился, когда начал заниматься спортом (вообщем по стандарту)
7 - 9 - о его карьере кратка- тут простым past simpl обойтись можно (участвовал там-то, получил награды такие-то и там -то)
ну и 9-12 - можно о характере его, и каким-бы вы хотеле стать в связи с этим)) )
Не думаю что стоит сложные очень предложения конструировать, или копировать с вики - хотя это полезно для изучения языка

А вот по-поводу конструкции каких то отдельных предложений обращайтесь сюда