Ольга Зибер

ПОМОГИТЕ С АНГЛИЙСКИМ ПОЖАЛУЙСТА

Задание 7. Перепишите предложения, вставив артикли a / an или the, где необходимо.
1. We decided to postpone (1) … party for (2) … week.
2. John Mortimer has written six plays on (3) … life of Shakespeare.
3. It was (4) … ugly house with too many passages and (5) … glass porch.
4. Pete is (6) … friend of Greg’s.
5. James Bond took (7) … blue leather notebook out of his inside pocket and turned (8) … leaves.
6. Suddenly there was (9) … crash; (10) … ship had struck (11) … rock.
7. (12) … boy was going to swim to (13) … empty boathouse because it
frightened him so much.
8. They tried to break (14) … lock with (15) … sledgehammer.

Николай Тимофеев

(1) the (2) a
(3) the
(4) an (5) a
(6) a
(7) a (8) the
(9) a (10) the (11) the
(12) the (13) the
(14) the (15) a

Наталья Виноградова

a

the

an

a

the

a

the

a

an

a