Moses Listengurt

Тот, кто хорошо знает английский, прочитай пожалуйста...

Недавно начал изучать английский. Трудности, конечно есть, поэтому я к вам и обращаюсь. Мне нужно составить ситуативный диалог по теме:
You call up a blind date. Ask a person what he looks like? Write questions as many as possible please.На английском, конечно. Буду очень вам благодарен.. .

Игорь Воротников

Спросить нужно про внешность и про одежду, которая будет на человеке, а не то, что ответили выше.

Лилия Романцева

What did you do last weekend?

What do you do for fun?

What are you most passionate about?

Are you more of a city or mountain person?

What kind of movies do you like?

What kind of music do you like?

Where are you from originally?

What do you do for a living (company names should not be divulged).

What have you learned from your past relationships?

What are the most important things you're looking for in a person?

What do you consider your best attributes?

If you could be granted 3 wishes, what would they be?

Which famous people would you invite to your perfect dinner party. And why?

If you had to be someone else, who would you be and why?

What's your favourite wine?

What would be your ideal holiday destination - you can go and do whatever you want?

What's the most reckless thing you've ever done?

What's your most memorable moment?

What song best sums you up and why?

If you won the lottery how would you spend it?

What three things would you take with you to a desert island?

What time in history would you have liked to be born in and why?

If you were to star in a movie, what kind of film would it be and who would be your co-star?