Александр

Где работает художник? У меня задание по английскому !

Екатерина

В мастерской.

Lib For

может в the art- studio. Можно набрать abby и там хорошо перевод с разными значениями слова

Ксю Ксю

It actually doesn't matter for a real painter where to work. The type of painting he's working on however might influence his choice. Whereas to paint a still life or portrait both a large studio and a small apartment will do just fine, for a landscape painting some scenic outdoor view may be more appropriate.

Samvel Atayants

художник работает в своей мастерской на себя, работает реставрируя картины в музеях. работает в театре делая сцены. хватит?