Анна Туралина

Найдите ошибки в предложениях)

1)The old man had a little money, he couldn't buy food for his family.

2)Mr Page had little money. He was happy. He could buy a new stamp for his collection.

3)(No), said the king. He said it much times.

4)Don't tell that you are clever.

Тим

# 3 - he said it many times

Александр

1) The old man had little money, he couldn't buy food for his family.
2) Mr Page had much money. He was happy. He could buy a new stamp for his collection.
3) "No", said the king. He said it many times.
4) Don't say that you are clever.

Ор
Орест

1)The old man had little money, he couldn't buy food for his family.

2)Mr Page had a little \much money. He was happy. He could buy a new stamp for his collection.

3)(No), said the king. He said it many times.

4)Don't tell me that you are clever.

Ев
Евгений

1) Little money.

2) Тут не знаю, но ошибка определенно в 1 предложении.

3) "No",- said the king. He said it many times. (разы - неисчесляемы. Мы не можем посчитать их, они неощутимы. )

4) Tell насколько помню используется, когда человек обращается к кому-то одному.

Можно так: Don't tell ME that you are clever.

А можно так: Don't say that you are clever.

Диман

Согласен с Steisha и Konbanva. Но по второй фразе есть свое мнение.
Mr Page had a little money. He was happy. He could buy a new stamp for his collection.
У него появилось немного денег - и он счастлив, потому что, наконец, может купить вожделенную марку.
А вот если у него много (much) денег, тогда что для него марка! - ему для полного счастья яхту подавай!)))