Камолжон

Маленькое задание по английскому языку.

Supply participles instead of subordinate clauses.

1)The pleura is a special tissue which covers the lungs with a thin layer. 2) Diffrent actions which are repeated every day before going to bed also act as stimuli which produce the process of inhibition.

Виктор Нащинский

Текст, конечно, специфический, содержит незнакомые мне слова, но вполне можно, не вникая в него досконально, выполнить задание:
1) The pleura is a special tissue covering the lungs with a thin layer.
2) Different actions being repeated every day before going to bed also act as stimuli which produce the process of inhibition.