Михаил Шпиев

Помогите, пожалуйста, исправить письмо на английском языке

Hello Katya.

Thank you for your letter. I write because I want to tell you about my friend Tanya.

Tanya - very cute and fun. It is of medium height, a little shorter than me. She is slender and well built. She kindly blue eyes and an oval face. She has blonde hair to his shoulders and a charming smile. She is easy-going and cheerful person, always kind and sympathetic with others. Tanya has a lot of friends and it's easy to find common language with people. It is nice and pleasant to talk to people. Tania witted and insightful. Sometimes she likes to argue, but it is easy to find a compromise. She is a person with a light, open character and likes to joke. I like spending time with my friend Tanya. We were never bored together.

I am looking forward hearing from you.

See you soon.

Привет Катя.

Спасибо тебе за твоё письмо. Я пишу потому что хочу рассказать про свою подругу Таню.

Таня - очень симпатичная и весёлая. Она среднего роста, чуть пониже меня. Она стройная и хорошо сложена. У неё добрые голубые глаза и овальное лицо. У неё светлые волосы до плечей и очаровательная улыбка. Она спокойный и жизнерадостный человек, всегда добра и отзывчива с окружающими . У Тани имеется много друзей и она легко находит общий язык с людьми. Она хороший и приятный в общении человек. Таня сообразительна и проницательна. Иногда она любит поспорить, но с ней легко найти компромисс. Она человек с легким, открытым характером и любит шутить. Мне нравится проводить время с моей подругой Таней . Нам никогда не бывает вместе скучно .

С нетерпением жду вестей от тебя.

Скоро увидимся.

Насти Никулина

Tanya IS very cute and fun.
she IS OF...
She kindly blue eyes and an oval face - она голубые глаза ???

his shoulders - его плечи

it's easy to find common language - кому?

It is nice... -не it а she

Tania witted - опять пропущен глагол to be

it is easy to find a compromise - с кем

I am looking forward hearing from you. - устойчивое выражение to look forward TO