Юлия

Перевод с оборотом There+be c 1 по 7 (Помогите пожалуйста, срочно надо!)

Наталья Шибаева

1. There are a lot of new pupils in our group. 2/ Will it be a lecture in our club tomorrow?-Yes. It will. 3.Is there a library on the second floor?4. There is no theatre in our city. 5. There was some milk in a buttle. 6. Is there a map on a wall?- No, there is not. 7. There were a lot of people in a hall.

Екатерина Коровянская

Пипец, нам и не такое в 6 классе задают, а ты и это не решишь (O_o)