Ольга Федорова

определите видовременные формы глаголов и укажите их ифинитив

1. They will make anew modification of electronic watch,

2. The Universe began with the explosion of a single mass of material.

3. Different materials reflect different kinds of light.

4. Specialists are working at the adjustment of laser for special technical needs.

5. The library's scientific programme was really gigantic.

Анастасия Пулькина

1. They will make a new modification of electronic watch. (will make - Future Simple, Active to make)

2. The Universe began with the explosion of a single mass of material. (began - Past Simple, Active, to begin)

3. Different materials reflect different kinds of light. (reflect - Present Simple, Active, to reflect)

4. Specialists are working at the adjustment of laser for special technical needs. (are working - Present Continuous, Active, to work)

5. The library's scientific programme was really gigantic. (was - Past Simple, Active, to be)

Анастасия Кабанова

will make - Future Simple, инфинитив: to make
began - Past Simple, инфинитив: to begin

reflect - Present Simple, инфинитив: to reflect

are working - Present Continuous, инфинитив: to work

was - Past Simple, инфинитив: to be